Logowanie

Talaso Strunjan - Słowenia

Praktykę studencką odbywałem w Talaso Strunjan w Słowenii. Jest to centrum zdrowia, do którego przybywają pacjenci z wszelkimi dolegliwościami począwszy od chorób reumatycznych, naurologicznych, kończąc na złamaniach i rehabilitacji sportowej.
Placówka jest miejscem kompleksowej fizjoterapii stosującej kinezyterapię, fizykoterapię, a także pracę manualną z pacjentem. Dodatkowo w Talaso Strunjan można korzystać z zabiegów kosmetycznych.
Do moich zadań należały standardowe prace wykonywane przez pozostałych fizjoterapeutów: fizykoterapia, wyciągi trakcyjne, zajęcia grupowe przeznaczone dla osób z problemami ze stawami kolanowymi, biodrowymi, ramiennymi, a także kregosłupa i indywidualne, rehabilitacja na sali ze sportowcami wykorzystując szereg przyrządów do terapii sensomotorycznej, a także balneoterapia zakładająca zabiegi z fango, parafiny, a także
kąpiele.W Talaso byłem po raz drugi dzięki stypendialnemu wyjazdowi, jednak każdy z nich znacząco przyczynił się do rozwoju moich umiejętności zawodowych. Pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów  byłem instruowany w kontekście nowych przyrządów leczniczych, a także technik manualnych, które na co dzień oni wykorzystują. Zwiększyłem zasób swoich narzędzi pracy w szczególności o kinesiotaping i metodę FDM.Pobyt w Talaso Strunjan był najlepszym co mogłem zrobić w kontekście odbycia praktyk studenckich. Poznałem wiele nowych osób, z którymi utrzymuje kontakt także po moim powrocie ze Słowenii. Wiedza jaką przyswoiłem podczas wyjazdu przyczyniła się do wzrostu moich umiejętności dotyczącej fizjoterapii i ogólnych zasad pracy w gabinecie. Obszerna oferta fizjoterapeutyczna i rehabilitacyjna placówki umożliwiła mi zapoznanie się ze znaczną ilością nowego dla mnie sprzętu i nabycia umiejętności jego obsługi. Na wyjeździe komunikowałem się za pomocą języka angielskiego, a pod koniec praktyk także poprzez słoweński, który nabywałem w trakcie pobytu.

Filip Chrzanowski - Fizjoterapia II SUM