Logowanie

Słowenia - Talaso Strunjan

Talaso Strunjan to jedna z trzech placówek ogólnokrajowej słoweńskiej firmy Terme Krka, jako jedyna położona nad wybrzeżem Słowenii. Miejsce, w którym odbywałem praktykę pełni rolę senatorium, SPA, a także ośrodka sportowego, w którym prowadzone są rozmaite zabiegi i terapie. Talaso posiada duży basen kryty, otwarty, fryzjera, sauny, gabinet piękności, a także obszerną fizjoterapię podzieloną na hydroterapię, fizykoterapię, kinezyterapię, a także siłownię i salę gimnastyczną.
Do moich obowiązków podczas pobytu w Talaso Strunjan należało przeprowadzanie zajęć indywidualnych i grupowych dla pacjentów w różnym wieku i zróżnicowanymi dolegliwościami bólowymi. W większym stopniu jednak przebywałem w dziale fizykoterapii, w której wykonywałem zabiegi z zakresu magnetoterapii, lasera, prądów TENS, ultradźwięków, diadynamików itp. Dwumiesięczne praktyki w Słowenii pozwoliły mi przede wszystkim utrwalić informacje dotyczące poszczególnych zabiegów, a także poznać nowe, nie znane mi dotychczas terapie, które uważam za warte wprowadzenia w Polsce. Zajęcia grupowe i indywidualne sprawiły, że pozyskałem dodatkowe zasoby ćwiczeń, które mogę wykorzystywać w moim zawodzie. Bardzo ważna dla mnie była także nauka nowego języka, jakim był słoweński. W ostatnich tygodniach praktyk moja znajomość jego wystarczała na swobodną rozmowę z pacjentami bez używania języka angielskiego, który również poprawiłem.
Opiekun praktyk w Talaso Strunjan okazał się bardzo pomocną osobą, która odpowiadała na każde moje pytania i zajmowała się moimi problemami podczas pobytu w Słowenii. Prócz głównego opiekuna w placówce pracowało ponad dwudziestu fizjoterapeutów, a każdy z nich dzielił się swoimi radami i sugestiami w kwestiach zawodowych. Uważam, że do lepszej zagranicznej placówki zdrowotnej nie mogłem trafić. Ludzie byli bardzo pomocni i życzliwi. Praktyki pozwoliły mi na pracę z wszelkiego rodzaju pacjentami, a także korzystanie z każdego rodzaju terapii wykorzystywanej do zróżnicowanych dolegliwości. Jednak prócz obowiązków znalazł się także czas na weekendowe przyjemności. Zobaczyłem piękne miejsca, którymi szczyci się Słowenia. Jednakże dwa miesiące to za mało, aby zwiedzić cały ten cudowny kraj. Powrót tutaj jest moim marzeniem, które zamierzam spełnić. Bardzo polecam sam kraj, jak i placówkę Talaso Strunjan.

Filip Chrzanowski - Fizjoterapia II SUM